8 დეკემბერს, ილია ჭავჭავაძის სახელმწიფო უნივერსიტეტში ბრიტანეთის ელჩმა დენის კიფიმ წაიკითხა საჯარო ლექცია "დიდი ბრიტანეთის პოლიტიკა კავკასიაში". ელჩის განმარტებით, დიდი ბრიტანეთის ინტერესი კავკასიის რეგიონის მიმართ ძირითადად სამი მნიშვნელოვანი თემით არის განპირობებული: - ევროპის მომავალი, უსაფრთხოების მომავალი და რუსეთის მომავალი. აქედან გამომდინარე, დიდი ბრიტანეთისათვის ძლიან მნიშვნელოვანია საქართველოსა და მთელი კავკასიის რეგიონში დემოკრატიული და სტაბილური სახელმწიფოების არსებობა. დენის კიფიმ რუსეთ-საქართველოს ურთიერთობებზეც ისაუბრა და მიმოიხილა აგვისტოს ომის კონკრეტული შედეგები. მისივე თქმით, ევროატლანტიკური ინტეგრაცია ხელს შეუწყობს საქართველოში დემოკრატიის განვითარებას.
ემზარ ჯგერენაიას მოხსენება ილია ჭავჭავაძის სახელმწიფო უნივერსიტეტში
4 დეკემბერს ილია ჭავჭავაძის სახელმწიფო უნივერსიტეტის პროფესორმა, ემზარ ჯგერენაიამ წაიკითხა მოხსენება, სახელწოდებით ”სიცოცხლის დასასრულის ორი ეპისტემე ქართულ კულტურაში”. მოხსენება გაიმართა ილია ჭავჭავაძის სახელმწიფო უნივერსიტეტის წიგნის მაღაზია ”ლიგამუსში”, რომლის თემაც იყო ქართული კულტურის წარმოშობა, მისი განვითარების ეტაპები და ღირებულებათა ნორმები. პრეზენტაციას ესწრებოდნენ ამავე უნივერსიტეტის სტუდენტები და პროფესორ-მასწავლებლები.
უცხოელი სტუდენტები საქართველოს უმაღლეს სასწავლებლებში
სტუდენტურგაცვლითი პროგრამები მსოფლიოში დიდი პოპულარობით სარგებლობს. ზოგიერთ პროგრამაში კი საქართველოც მონაწილეობს. როგორც წესი, ჩვენთან სტუდენტური გაცვლების ინიციატორები განათლების სამინისტრო, სხვადასხვა ქვეყნების საელჩოები, ან უმაღლესი სასწავლებლები არიან. საქართველოს უმაღლეს სასწავლებლებში უცხოელი სტუდენტების რიცხვი იზრდება. ამჟამად საქართველოს უმაღლეს სასწავლებლებში უცხოეთის ქვეყნების 1608 მოქალაქე სწავლობს. ამის შესახებ 28 ივნისს საკომიტეტო მოსმენაზე საქართველოს პარლამენტის განათლების, მეცნიერების და სპორტის კომიტეტის თავმჯდომარემ ნოდარ გრიგალაშვილმა განაცხადა. გასულ წელს ჩვენთან 280 უცხოელი სტუდენტი ცხოვრობდა, ხოლო მიმდინარე წელს მათი რიცხვი ორი ათასს მიუახლოვდა.ეს ადამიანები თავიანთ გადაწყვეტილებას ძირითარად საქართველოში სწავლის დაბალი ღირებულებით ხსნიან. ყოფილი საბჭოთა კავშირისა და აზიის ნაკლებად განვითარებული ქვეყნების გარდა საქართველოში სასწავლებლად თურმე ევროპელი სტუდენტებიც კი ჩამოდიან.
პერტაია მარი.
სემინარი სტუდენტებისთვის
ოთხშაბათს, 9 დეკემბერს, ილია ჭავჭავაძის სახელმწიფო უნივერსიტეტში ტარდება სემინარი, რომელსაც ატარებს, თანატოლთა განათლება შიდსის ცენტრი, გლობალ ფონდის დახმარებით. სემინარი შეეხება IF შიცს, მარკომანიას, ტუბერკულიოზს, SGGI.
სემინარი ჩატარდება A101 აუდიტორიაში, 3 საათზე. მიუხედავად ოთახის ზომის სიმცირისა, ორგანიზატორები დაახლოებით 100-მდე დამსწრეს ელოდებიან, დასწრება თავისუფალია.
სემინარს წაიკითხავს ანა სამსონია, ხოლო მოკლე მოხსენებით გამოვა ამავე უნივერსიტეტში არსებული თვითმართველობის განათლებისა და მეცნიერების დეპარტანენტის თავმჯდომარე სოფო ძოწენიძე.
''ნარდის ტურნირი'' ჭავჭავაძის უნივერსიტეტში.
იწყება ''ნარდის ტურნირი'' მოყვარულთა შორის,ჭავჭავაძის უნივერსიტეტის მაშტაბით,როგორც ვაჟთა ასევე გოგონათა შორის.ტურნირის ორგანიზატორები არიან:სტუდენტური თვითმართველობა და საქართველოს ნარდის ეროვნული ფედერაცია(სნეფი).
განცხადებები მიიღება 12დეკემბრამდე.დამატებითი ინფორმაციისთვის მსურველებმა მიმართეთ სტუდენტურ თვითმართველობას c329 აუდიტორიაში,ან დაუკავშირდით ზვიად ამირანაშვილს შემდეგ ნომერზე-893 610-691.
საქველმოქმედო აქცია "მე-შენთვის"
პირველების და თბილისის მერიის ერთობლოვი, ნომერ მერვე საქველმოქმედო აქცია, "მე-შენთვის"გაიმართა 29 ნოემბერს, შარდენზე,რომელიც მიზნად ისახავდა გრემის ბავშვთა სახლის დახმარებას.აქციაში ასევე მონაწილეობას იღებდნენ ივანე ჯავახიშვილის და ილია ჭავჭავაძის სახელმწიფო უნივერსიტეტები.მონაწილეობდნენ ასევე მუსიკალური ჯგუფები:”ფრანი”, ”ფიც-ვერცხლი”, ჯეოსტარელები და ახალგაზრდა მომღერლები.აქცია სისტემატიური სახის არის და მსგავს ღონისძიებას თბილისის მერია გაზაფხულზე კვლავ გეგმავს.აქციაში მოგროვებული თანხით სავარაუდოდ ისევ ბავშვთა სახლს დაეხმარებიან.
უნიკინო
ამაწლის 1 ივნისს ჭავჭავაძის უნივერსიტეტში კინო-კლუბი "უნიკინო" გაიხსნა. მას შემდეგ ყოველ პარასკევს სტუდენტებს საშუალება ეძლევათ მსოფლიო კინემატოგრაფიის შედევრები იხილონ.ილია ჭავჭავძის სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორის, ბატონი გიგი თევზაძე აზრით "უნიკინო" ხელს შეუწყობს სტუდენტების ცხოვრებისეული თვალსაწიერის გაფართოვებას და ზოგად განათლებას. ჩვენება გადის პარასკევობით 18 საათზე,რადგან ამ დროს სტუდენტების უმრავლესობა თავისუფალია. უნიკინოს უკვე ჰყავს მუდმივი მაყურებელი, რომლებიც თითქმის ყველა ჩვენებას ესწრებიან. მათი თქმით ამ პროექტმა უფრო გაალამაზა სტუდენტური ცხოვრება.
ფილმების შერჩევაში სტუდენტებსაც შეუძლიათ მონაწილეობის მიღება თუ unmailto:unikino@iliauni.edu.ge მისამართზე გააგზავნიან თავიანთ შეთავაზებებს.
პარასკევს 11 დეკებბერს კი ”უნიკინო” წარმოგიდგენთ ფილმს "დონ ჟუან დე მარკო" ჯონი დეპის, მარლონ ბრანდოს, ფეი დანაუეის მონაწილეობით. ფილმი არის რომანტიკული მელოდრამა, რომელიც ხანში შესული ექიმი-ფსიქიარისა და მისი ახალგაზრა პაციენტის ურთიერთობის შესახებ მოგვითხრობს. ახალგაზრდა პაცინტი, რომელიც თავს დონ ჟუანად მიიჩნევს , ექიმს ახალგაზრდულ სულს, სიხალისესა და იმედს უბრუნებს.
რაც მთავარია კინოჩვენებაზე დასწრება თავისუფალია.
12.06.2009
ჭავჭავაძელების დებიუტი მხიარულთა და საზრიანთა კონკურსში.
მხიარულთა და საზრიანთა კონკურსი-ში საქართველოს ჩემპიონატი კვლავ დაიწყო, რომლის ორგანიზატორია მხიარულთა და საზრიანთა ფედერაციის პრეზიდენტი და ხელმძღვანელი ”ასტამა”.
კონკურსი საქართველოს სამედიცინო უნივერსიტეტის წითელ დარბაზში გაიმართა.
მონაწილეობას იღებს 10 გუნდი, საქართველოს სხვადასხვა რეგიონებიდან. კონკურსის პირველ დღეს მონაწილეობას იღებდა სამი გუნდი: ” ვიკინგები” -თბილისიდან, ”პიკასოს ბიჭები”-ქუთაისიდან და გუნდი ”ლეგენდა”-რომელიც ილია ჭავჭვაძის სახელმწიფო უნივერსიტეტის გუნდია. კონკურსის პირობის თანახმად პირველ ტურს ერთ-ერთი გუნდი უნდა გამოეთიშოს.
აღსანიშნავია ის ფაქტი, რომ ეს კონკურსი რამდენიმე წელია მიმდინარეობს და ილია ჭავჭავაძის უნივერსიტეტის გუნდი პირველად იღებს მონაწილეობას. კონკურსი ძალზედ აზარტულად მიმდინარეობდა.
”ლეგენდას” გულშემატკივართა დიდი არმია ჰყავდა, რომლებიც მხურვალე ტაშს და გამამხნევებელ შეძახილებს არ აკლებდა. გუნდებმა რამდენიმე ნომინაცია წარადგინეს. მათ გამოსვლებს კომპეტენტური ჟიური აფასებდა. საბოლოო შეფასებით და ქულების დათვლის შემდეგ აღმოჩნდა, რომ გუნდ ” ლეგენდას” ყველაზე დაბალი ქულა ჰქონდა და კონკურსის დატოვება მას უწევდა.
ჟიურის ერთერთმა წევრმა ვინიმ საკუთრ შეფასებაში ხაზი გაუსვა გუნდ ” ლეგენდას” სიძლიერეს და სამომავლო პოტენციალს.
აღსანიშნავია ის ფაქტი რომ ”ლეგენდას” გერდზე ედგა უნივერსიტეტის თვითმართველობა.