ბონდის მღვიმე წარმოადგენს ზედა პალეოლითელ ადამიანთა სადგომს, სადაც დადგენილია სელისა და ქსოვილის უძველესი კვალი. უნდო კლდე უნიკალურ მღვიმურ სადგომია. მღვიმეში არსებული ბუნებრივი კაწრული, კლდეზე გამოვლენილი სიმბოლური ნაკაწრები გვაძლევენ საშუალებას ვივარაუდოთ, რომ სადგომი გამოიყენებოდა რიტუალის შესასრულებლად. ჭიათურის მღვიმეებში აღმოჩნდა ახალი, მრავალფენიანი მღვიმური ძეგლი . ნალექდაგროვებაზე დიდ გავლენას ახდენდა მიწისძვრები და სეისმური პროცესები. ეს ფაქტი საფუძველს გვაძლევს, კვლევები წარიმართოს პალეო, არქეო-სეისმოლოგიის მიმართულებით.
კულტურული ღონისძიებები 2010 წელთან შესახვედრად
ახალი წელი ახლოვდება და ილუმინაციებით განათებულ თბილისში საახალწლო განწყობა იგრძნობა. საინტერესოა, რა კულტურული ღონისძიებები იგეგმება, სად, როგორ და რა ფასად შეგვიძლია გავატაროთ ახალი წლის საღამო და როგორ შევხვდეთ 2010 წელს. ახალი 2010 წლის შესახვედრად უამრავი ღონისძიება იგეგმება. 25 და 26 დეკემბერს შარდენზე კონცერტებია დაგეგმილი. 31 დეკემბრის საღამოს კი რუსთაველზე ახალი წლის შესახვედრად გაიმართება გრანდიოზული კონცერტი, რომელშიც მონაწილეობას ქართული შოუბიზნესის წარმომადგენლები მიიღებენ. საახალწლო ბაზრობა და პატარ–პატარა ღონისძიებები თბილისის სხვადასხვა უბნებში 7 იანვრამდე გაგრძელდება. თუმცა მანამდე 22, 23 და 24 დეკემბერს ფილარმონიის დიდ საკონცერტო დარბაზში სერიალ „შუა ქალაქში“–ს მსახიობების მონაწილეობით წარმოდგენილი იქნება იუმორისტული ნომრები დასაწყისი 18:00 სთ–ზე. ასევე იგეგმება ლადო ათანელის საქველმოქმედო კონცერტი ზაქარია ფალიაშვილის სახელობის ოპერისა და ბალეტის სახელმწიფო თეატრში,რომელიც საქველმოქმედო ხასიათს ატარებს. დასაწყისი 19:00 სთ–ზე.
სასტუმრო
„რედისონი“ ახალ წელს პირველად ხვდება.პირველი ახალი წელი კი განსაკუთრებული და დამახასიათებელი უნდა იყოს „რედისონის“ და მისი ყველა სტუმრისთვის. საახალწლო მიღება აქ 12 სთ–დან დაიწყება. სამ ნაწილიანი საღამოს კულმინაცია ბრაზილიური, ცეცხლოვანი შოუ იქნება. აქ ახალი წლის ღამის გატარება 130 დოლარი ღირს.
კრეატიული კომპანია „მოროშკინა“ და პარტნიორები ახალი წლის ღამეს ყველაზე ხალხმრავალ მეჯლისზე გეპატიჟებიან. შოუ აქ 11 სთ–ზე
დაიწყება და დილის 8 სთ–მდე გაგრძელდება. ნაჩვენები იქნება ლამაზი შოუ, მოეწყობა მეჯლისი, იქნება ცოცხალი ორკესტრი, დაიდგმევა ბევრი სკეტჩი და რაც მთავარია იქნება პრიზებიც.
საახალწლოდ ნაჩვენები იქნება სპექტაკლები თბილისის სხვადასხვა თეატრებში. თუ გადაწყვიტეთ, რომ ახალი წლის საღამო, რომელიმე თეატრში გაატაროთ, გაგაცნობთ რამდენიმე თეატრის აფიშას: კოტე მარჯანიშვილის სახელობის სახელმწიფო აკადემიური თეატრი საახალწლოდ გთვაზობთ „სიყვარულის ანატომია“–ს დასაწყისი 20:00 სთ–ზე. შოთა
სტუდენტური გაცვლითი პროგრამები მსოფლიოში დიდი პოპულარობით სარგებლობს. ზოგიერთ პროგრამაში კი საქართველოც მონაწილეობს. როგორც წესი, ჩვენთან სტუდენტური გაცვლების ინიციატორები განათლების სამინისტრო, სხვადასხვა ქვეყნების საელჩოები, ან უმაღლესი სასწავლებლები არიან. საქართველოს უმაღლეს სასწავლებლებში უცხოელი სტუდენტების რიცხვი იზრდება. ამჟამად საქართველოს უმაღლეს სასწავლებლებში უცხოეთის ქვეყნების 1608 მოქალაქე სწავლობს. ამის შესახებ 28 ივნისს საკომიტეტო მოსმენაზე საქართველოს პარლამენტის განათლების, მეცნიერების და სპორტის კომიტეტის თავმჯდომარემ ნოდარ გრიგალაშვილმა განაცხადა. გასულ წელს ჩვენთან 280 უცხოელი სტუდენტი ცხ
ოვრობდა, ხოლო მიმდინარე წელს მათი რიცხვი ორი ათასს მიუახლოვდა.ეს ადამიანები თავიანთ გადაწყვეტილებას ძირითარად საქართველოში სწავლის დაბალი ღირებულებით ხსნიან. ყოფილი საბჭოთა კავშირისა და აზიის ნაკლებად განვითარებული ქვეყნების გარდა საქართველოში სასწავლებლად თურმე ევროპელი სტუდენტებიც კი ჩამოდიან. სემინარი სტუდენტებისთვის
ოთხშაბათს, 9 დეკემბერს, ილია ჭავჭავაძის სახელმწიფო უნივერსიტეტში ტარდება სემინარი, რომელსაც ატარებს, თანატოლთა განათლება შიდსის ცენტრი, გლობალ ფონდის დახმარებით. სემინარი შეეხება IF შიცს, მარკომანიას, ტუბერკულიოზს, SGGI.სემინარი ჩატარდება A101 აუდიტორიაში, 3 საათზე. მიუხედავად ოთახის ზომის სიმცირისა, ორგანიზატორები დაახლოებით 100-მდე დამსწრეს ელოდებიან, დასწრება თავისუფალია.
ფილმების შერჩევაში სტუდენტებსაც შეუძლიათ მონაწილეობის მიღება თუ un
mailto:unikino@iliauni.edu.ge მისამართზე გააგზავნიან თავიანთ შეთავაზებებს.პარასკევს 11 დეკებბერს კი ”უნიკინო” წარმოგიდგენთ ფილმს "დონ ჟუან დე მარკო" ჯონი დეპის, მარლონ ბრანდოს, ფეი დანაუეის მონაწილეობით. ფილმი არის რომანტიკული მელოდრამა, რომელიც ხანში შესული ექიმი-ფსიქიარისა და მისი ახალგაზრა პაციენტის ურთიერთობის შესახებ მოგვითხრობს. ახალგაზრდა პაცინტი, რომელიც თავს დონ ჟუანად მიიჩნევს , ექიმს ახალგაზრდულ სულს, სიხალისესა და იმედს უბრუნებს.
საქართველოს საუნივერსიტეტო სპორტის ფედერაციის ინიციატივითა და სპორტის დეპატამენტის ხელშეწყობით ჩატარდა სტუდენტური ლიგის პირველობა კალათბურთში. თამაშები გაიმართა მიხეილ კეკელიძის სახელობის ბავშვთა კალათბურთის სასახლეში. ტურნირში მონაწილეობა მიიღო ილია ჭავჭავაძის უნივერსიტეტის კალათბურთის გუნდმა. ასევე მონაწილეობდნენ საქართველოს სხვა უნივერიტეტების გუნდებიც. ილია ჭავჭავაძის უნივერსიტეტის კალათბურთის გუნდის წევრები დააჯილდოვეს ოქროს მედლებით, ტურნირის საუკეთესო კალათბურთელად მერაბ მაჭავარიანი, ილია ჭავაჭავაძის სახელმწიფო უნივერსიტეტის სტუდენტი დასახელდა. მეორე ადგილი მოიპოვა ივანე ჯავახიშვილის უნივერსიტეტის გუნდმა, მესამე ადგილი აგრარული უნივერსიტეტის გუნდმა.
18 ნოემბერს ილია ჭავჭავაძის სახელმწიფო უნივერსიტეტში გაიმართა შტეფან ტრექსელის წიგნის - "ადამიანის უფლებები სისხლის სამართლის პროცესში" - პრეზენტაცია. შტეფან ტრექსელი სისხლის საპროცესო სამართლის აღიარებული ექსპერტი და პრაქტიკოსი იურისტია, რომელიც სხვადასხვა დროს იყო ადამიანის უფლებათა ევროპული კომისიის თავმჯდომარე, იუგოსლავიის სისხლის სამართლის ტრიბუნალის მოსამართლე.აღნიშნულ პრეზენტაციას ესწრებოდნენ ილია ჭავჭავაძის სახელმწიფო უნივერსიტეტის იურიდიული ფაკულტეტის სტუდენტები, საქართველოს უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარე კოტე კუბლაშვილი, საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს თავმჯდომარე გიორგი პაპუაშვილი, საქართველოს სახალხო დამცველი გიორგი ტუღუში. კოტე კუბლაშვილის განცხადებით, შტეფან ტრექსელის წიგნის - "ადამიანის უფლებები სისხლის სამართლის პროცესში", გამოცემა მნიშვნელოვანი მოვლენაა საერთაშორისო სისხლის საპროცესო უფლებების სისტემატიზაციისა და ანალიზის საქმეში, ის განკუთვნილია არა მხოლოდ იურიდიული ფაკულტეტის სტუდენტებისათვის, არამედ პრაქტიკოსი იურისტებისა და მეცნიერებისათვის. სტუდენტთა საერთაშორისო დღე
20 ოქტომბერს შერჩეულმა კანდიდატებმა გაიარეს ტესტირება. მათ შეავსეს მხედველობითი აღქმის და აიზეკის ტესტები.
პარასკევს, 6 ნოემბერს საქართველოს პრეზიდენტი მიხეილ სააკაშვილი ილია ჭავჭავაძის სახელმწიფო უნივერსიტეტს ესტუმრა."მთავარი კონფლიქტი, რომელიც ბოლო 5 წელიწადში წარმოიქმნა იმ რეფორმებს შორის, რომელსაც ვატარებთ, ეს არის კონფლიქტი თანამედროვე საქართველოსა და ძველ საქართველოს შორის", - აღნიშნა პრეზიდენტმა.საქართველოს პრეზიდენტმა სტუდენტებთან და ლექტორებთან შეხვედრაზე აზროვნების შეცვლის აუცილებლობაზე ისაუბრა: ქვეყნაში ჯერ კიდევ შემორჩენილია პარტიკულარულ-ნომენკლატურულ-ფეოდალური აზროვნება და ასეთი აზროვნება არ ითვალისწინებს არც საზოგადოების და არც სახელმწიფოს ინტერესებს.
ილია ჭავჭავაძის სახელმწიფო უნივერსიტეტში ბოლო ერთი კვირის განმავლობაში არაერთი სიახლე გამოქვეყნდა, როგორც ფოიეში, ასევე უნივერსიტეტის ვებ-გვერდზე. გადავწყვიტეთ თითოეულ განცხადებას გავცნობოდით. აღმოჩნდა, რომ განცხადებათა უმეტესობა თვითმართველობის მიერ მოწყობილ ექსკურსიებსა და კონკურსებს ეხება. გთავაზობთ თითოეულ მათგანს:ილია ჭავჭავაძის უნივერსიტეტი აცხადებს კონკურსს საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურში, ღონისძიებების კოორდინატორის თანამდებობაზე.
უნივერსიტეტში ასევე ტარდება ლიტერატურული კონკურსებიც. მაგალითად:
UNI-პოეზია 2009 გაცნობებთ, რომ სალექციო კურსის ,,რა არის პოეზია, პოეტებისა და მუზები”-ს ფარგლებში ტარდება ლიტერატურული კონკურსი. შემოქმედ სტუდენტებს გთხოვთ წარმოადგინოთ მხატვრული ნაწარმოებები(მაქსიმუმ 10 გვერდი, პოეზია ან პროზა)გარდა ასეთი განცხადებებისა, ასევე ვხვდებით პრეზენტაციაზე მისაწვევ განცხადებებსაც. ასე მაგალითად: გიწვევთ ანა კალანდაძის ახალი წიგნის პრეზენტაციაზე. ასევე 17 ნოემბერს 19:00 საათზე თუმანიშვილის თეატრის ფოიეში გამომცემლობა ,,ინტელექტი” გიწვევთ წიგნის პრეზენტაციაზე. ბილეთის შეძენა შეგიძლიათ უნივერსიტეტის საგარეო ურთიერთობების სამსახურში, ოთახი N333. ფასი 2 ლარი.
9 ოქტომბერს 3 საათზე თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტის წითელ დარბაზში ეტალონის ჯგუფის ორგანიზატორობითა და სტუდენტების ერთიანობით გაიმართა ღონისძიება, სადაც მონაწილე ათამდე უმაღლეს სასწავლებლებს საშუალება მიეცათ მოეწყოთ თავიაანთი პროექტების პრეზენტაცია. ამ უნივერსიტეტებს შორის იყო ჭავჭავაძის სახელმწიფო უნივერსიტეტიც. ეს იყო აქცია–კონცერტი "ეტალონიდან დემოკრატიამდე, დიდი პერსპექტივა სტუდენტებისთვის". ღონისძიების დევიზი იყო: "სტუდენტობა გვაერთიანებს". ღონისძიებაში მონაწილეობას ღებულობდნენ: უმაღლესი სასწავლებლების ანსამბლები, ახალგაზრდა შემსრულებლები და მედია–პროექტ ეტალონის მეგობარი მომღერლები. პატარები უნივერსიტეტში
14 ნოემბერს ასტრიდ ლინდგრენის დაბადების დღეა. ამ დღესთან დაკავშირებით წიგნის მაღაზია ,,ლიგამუსში,, დაიდგა სპექტაკლი (ასტრიდ ლინდგრენის ნაწარმოები). საგანგებოდ მოწყობილ ბავშვების ოთახში სპექტაკლი 12 საათზე დაიწყო, რომელშიც მონაწილეობა უნივერსიტეტის სტუდენტებმა და მოწვეულმა ბავშვებმა მიიღეს.ზეიმს დაესწნენ პატარები მშობლებთან ერთად. მათ მოეწონათ პეპი გრძელი წინდა, კარლსონი და სხვა პერსონაჟები. ზეიმი დაახლოებით ორ საათს გაგრძელდა, მაგრამ ბავშვების გამომეტყველება იმაზე მიუთითებდა, რომ ისინი ძალიან გამხიარულდნენ. ზეიმის ორგანიზატორები კიდევ ბევრ საინტერესო საღამოს დაჰპირდნენ პატარებს.